17 września 2018

Biblia #SELF-PUBLISHINGu już jest!

Z przyjemnością i satysfakcją informuję, że od dawana zapowiadany poradnik dla samopublkikujących autorów pt. Biblia#SELF-PUBLISHINGu od dzisiaj można zamawiać. Poniżej znajdziesz kilka informacji na jego temat, o czym jest i jak powstawał. 


Z zamiarem jego napisania, nosiłem się od kilku lat. Nic dziwnego, jeśli pierwsze, niezbyt jeszcze profesjonalne próby samodzielnej publikacji podejmowałem już w okolicach 2002 r. Do dzisiaj wydałem ponad 20 różnych utworów, zbierając przy okazji doświadczenia i materiał do tego poradnika. Zabierałem się do jego napisania przynajmniej trzy razy w sposób poważny i co najmniej siedem razy w sposób, rzekłbym, słomiano-zapalny. Wreszcie mogę napisać z dumą, że oddaję go w ręce odbiorców.


Są tacy, którzy chcą czerpać ode mnie wartościowe, 
autentyczne i osobiste treści

Materiał do poradnika dla autorów zbierałem stopniowo, niejako przy okazji, ponieważ oprócz zbierania doświadczeń i nauki na własnych błędach wielu odbiorców pytało mnie, jak to się dzieje, że wydaję bez wydawnictw. Jak to robię, gdzie publikuję, jak promuję własne utwory itd. Innymi słowy, okazało się, że są ludzie, których interesuje problematyka samodzielnego wydawania własnych utworów.  Pytano mnie, a ja w miarę możliwości starałem się im wszystkim oczywiście odpowiadać, ale o tym opowiem za chwilę.

Wiem, że wielu mi zaufało. Widząc, jak trwam na rynku wydawniczym, docenili to, co robię. Są tacy, którzy się ze mną utożsamiają, przekonują ich moje doświadczenia, interesuje ich to, co mam do powiedzenia. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że wielu czytelnikom najzwyczajniej podoba się to, co, i jak piszę.  Czytają moje powieści i opowiadania. Są tacy, którzy chcą czerpać ode mnie wartościowe, autentyczne i osobiste treści na temat działalności wydawniczej. I to dla nich powstał ten poradnik.

Nie będę udawał skromności, bo faktem jest, że dla wielu zainteresowanych tą metodą publikowania jestem postrzegany w roli, o ile nie eksperta, to z pewnością kogoś, kto ma pojęcie na ów temat. Zawsze starłem się im pomóc, lecz w pewnym momencie okazało się, że to nie jest możliwe. Nie da się w jednym e-mailu wyjaśnić zagadnień, które z mieszczą się z trudem w 500-stronicowej książce, szczególnie laikowi. I nie da się ciągle odpowiadać na te same pytania. Napisanie każdej takiej wiadomości wymaga czasu. Tak się złożyło, że gromadziłem korespondencję z moimi odbiorcami.

Wreszcie zauważyłem, że mam materiał, z którego – przy odrobinie pracy –  mógłbym stworzyć całkiem niezły poradnik. Nie chciałem jednak tworzyć niezłego poradnika. Sprawdziłem i okazało się, że na polskim rynku nie ukazała się do tej pory ani jedna publikacja podejmująca się tego tematu.  Tak zrodził się pomysł. Postanowiłem wydać poradnik wyjątkowy, ambitny I jedyny w swoim rodzaju: Biblię #SELF-PUBLISHINGu. Zacząłem pisać. I okazało się, że „odrobina pracy” nie wystarczy. Pisałem z przerwami kilka lat.


Nie da się ciągle odpowiadać na te same pytania

Bo, od pomysłu do prototypu książki jest szmat drogi, nawet mimo posiadania sporego materiału. Szczególnie że założyłem trudne cele: moja książka ma być możliwie najbardziej wartościowym kompendium, podręcznikiem i vademecum dla autorów zamierzających samodzielnie publikować własne utwory bez wydawnictw. Postanowiłem, że albo dam czytelnikom coś naprawdę wartościowego, albo nie dam nic.  Wiem, że ta książka zmieni czyjeś życie! Uznałem, że wobec tego musi być naprawdę niezwykła.

Niezależne od tego, jak Biblia #SELF-PUBLISHINGu zostanie odebrana, będzie książką, która – mam nadzieję – pomoże ogromnej rzeszy autorów zrobić coś, o czym od dawna marzyli. Niezależne od tego ile słów krytyki zostanie na temat tego poradnika powiedziane, nic nie zmieni tego, że jest to pierwszy polski poradnik na temat samopublikowania (self-publishingu) oraz pisarstwa niezależnego.  Zawiera unikalną wiedzę, ponieważ zebraną na podstawie o moje, własne, osobiste i bezcenne doświadczenia.

Przebyłem drogę wyboistą, krętą i wiodącą pod górę. Przeszedłem nią sam, nikt nie trzymał mnie za rękę, nikt mi nie doradzał. Nie miałem do dyspozycji takiego poradnika, jaki oddaję dziś w ręce odbiorców. A szkoda. Pewnie popełniłbym mniej błędów i byłbym w innym miejscu, niż jestem teraz. Na okładce możesz przeczytać „Nawet nie próbuj wydać własnej książki bez tej wiedzy”.  To nie tylko chwytliwe hasło reklamowe, ale prawdziwe ostrzeżenie! Możesz mi zaufać lub nie, ale taka jest prawda.

Oczywiście słyszałem, że nie ma sensu poświęcać czasu na to, żeby tę książkę napisać. Po co? – pytano. Przecież na „czymś takim” się nie da zarobić? Ile egzemplarzy takiej książki można sprzedać. Ilu odbiorów w Polsce może być zainteresowanych samopublikowaniem? Tysiąc, dwa tysiące?  Ekonomicznie ta książka to klapa. A jednak pomysł dojrzewał we mnie. Uznałem, że poradnik dokończę, a potem go wydam – sam, lub z wydawcą. Koniec i kropka. Postanowiłem, a potem zrobiłem wszystko, aby postanowienie wprowadzić w życie. Udało się. Jestem usatysfakcjonowany.


Wszystkie informacje niezbędne do samodzielnego wydania książki lub e-booka

Nie liczę na bestseller. To niemożliwe. Bestsellera się tworzy inaczej, na inny temat. Ten jest zbyt niszowy, zbyt specjalistyczny, nie ma szans na wielkie pieniądze z jego sprzedaży. Czy to oznacza, że wydałem go wyłącznie dla idei? Nie, ponieważ nie idealizuję samodzielnej ścieżki wydawniczej i stale podkreślam, że jest ona w ogromnej większości wypadków bardziej koniecznością, niż wyborem i jedynie alternatywną metodą publikacji. Można ją jednak z powodzeniem wykorzystywać, bo oprócz niepodlegających dyskusji wad, ma również wielkie zalety. I niektórym jest ona po prostu potrzebna.

Self-publishing, mimo oczywistych wad, daje wielu autorom niemal nieograniczone możliwości, czytelnikom zaś pozwala w większym stopniu, niż w modelu tradycyjnym, wpływać na rynek wydawniczy. Oczywiście to, czy wydana w ten sposób książka odniesie sukces, nadal zależy od wielu czynników. Konieczna jest przede wszystkim wiedza. Biblia#SELF-PUBLISHINGu zawiera jej dokładnie tyle, ile trzeba jej mieć do samodzielnego wydania własnego utworu z sukcesem. Piszę to z całą odpowiedzialnością. Nie znam publikacji, która równie wyczerpująco podejmuje temat.

Biblia #SELF-PUBLISHINGu zawiera wszystkie informacje niezbędne do samodzielnego wydania książki lub e-booka i ich skutecznego promowania w polskich oraz zagranicznych (Amazon, Smashwordsd itp.) kanałach dystrybucji. Przedstawiłem w niej zarys historyczny zjawiska, jego znaczenie i wpływ na rynek książki na konkretnych przykładach, metody samopublikowania oraz ich aspekty techniczne. Czytelnik pozna zasady projektowania okładek, formatowania oraz składu i przygotowania książki do druku lub dystrybucji w formie cyfrowej. Omówiłem kwestię płatności, podatków, marketingu, tytułu, strategii sprzedażowych, zabezpieczeń antypirackich oraz kosztów wydania własnej publikacji, jak również zalety i wady różnych ścieżek wydawniczych.

Szczególny nacisk położyłem na omówienie działania tzw. firm wydawniczych z uwypukleniem ich nieetycznych metod pozyskiwania autorów i zagrożeń z tego płynących.  Czytelnik, dzięki książce pozna obsługę blisko 20 najważniejszych polskich i zagranicznych platform umożliwiających samopublikację (np. KDP Amazon, Ridero, CreateSpace, Tolino itp.). Ta część poradnika zawiera blisko 200 ilustracji, liczne tabele i wykresy, ułatwiające zrozumienie treści. Instrukcje publikowania zaprezentowałem metodą „krok po kroku” w celu jeszcze łatwiejszego przyswojenia treści.


Cenę ustalono na 59 złotych... wysyłka jest za 0 zł!

Specjalne miejsce w publikacji zajmuje analiza popełnionych przeze mnie błędów i sposoby ich unikania, jak również studium przypadku innych autorów wykorzystujących samopublikowanie.  Całość dopełnia omówienie kwestii funkcjonowania autora prowadzącego działalność gospodarczą (firmę) oraz analiza kosztów jej prowadzenia. Poradnik podzieliłem na 60 rozdziałów. Został wydany we współpracy z dobrze mi znanym wydawnictwem Złote Myśli, a jego cenę okładkową ustalono na 59 złotych.

Wszystkie informacje tyczące się samodzielnego 
wydawania własnych publikacjiCzytelnik znajdzie w książce prawie wszystkie informacje tyczące się samodzielnego wydawania własnych publikacji oraz tematów pokrewnych. Jestem przekonany, że udało mi się stworzyć prawie doskonały, niemal wyczerpujący temat podręcznik dla self-publishera żyjącego w Polsce. Z pewnością w żadnej innej publikacji wydanej w naszym języku do tej pory, nie znajdziesz nawet części tej wiedzy.  I dokładnie taki cel sobie postawiłem, zabierając się do pisania. Jestem przekonany, że mi się udało.


Promując można zarobić rekordowe prowizje!

Dziś rusza przedsprzedaż tego tytułu. Poradnik został wydany jedynie w formie papierowej, wersja elektroniczna nie jest na razie przewidywana (co nie znaczy, że nie zostanie wydana za kilka miesięcy). Cena startowa książki to 49 zł (44 zł dla zarejestrowanych w klubie Złotych Myśli). Z każdym dniem, aż do dnia oficjalnej premiery cena będzie rosła, aż osiągnie poziom 59 zł.  Ze mną będzie można się spotkać niebawem w wirtualnej rzeczywistości (seria webinarów, Live na Facebooku) [EDIT: oglądnij na Facebooku] , gdzie postaram się odpowiedzieć na ewentualne pytania czytelników. 
Wszystkich zainteresowanych tematem samopublikowania gorąco zachęcam do zakupu Biblia #SELF-PUBLISHINGu, teraz kiedy można oszczędzić nawet 15 zł. Wszystkim ludziom sieci: (blogerom, piszącym recenzje, youtuberom oraz właścicielom i administratorów stron www) polecam jej promowanie w ramach Programu Partnerskiego wydawnictwa. Polecając książkę, można zarobić rekordowe prowizje, bo aż do 15,62 zł od jednego opłaconego zamówienia! Wszystkim, którzy pomogli mi przy napisaniu oraz wydaniu tej książki serdecznie dziękuję oraz przepraszam za sprawione kłopoty. Pozostałych zapraszam do obejrzenia wywiadu. 
2 komentarze:

  1. Życzę dobrej sprzedaży, ale wydanie książki o self-publishingu w wydawnictwie a nie samemu... wbrew zasadom self-publishingu... Zamawiam, bo chcę zobaczyć jak sobie z tym poradziłeś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za życzenia. Jestem pewien, że książkę ocenisz pozytywnie. A jeśli chodzi o sprawę wydawnictwa to mam naprawdę ważne powody. Po pierwsze, w tej chwili nie mogę prowadzić działalności gospodarczej. Po drugie, z tym wydawnictwem jestem związany od ponad 11 lat. Po trzecie, oferują mi dużo więcej niż jakikolwiek inny wydawca tradycyjny, a ja współpracując z nimi, niczego nie ryzykuję. I na dobrą sprawę jest jeszcze po czwarte i piąte, pewnie też po szóste.

      Usuń

Komentarze wulgarne, hejt oraz spam będą usunięte.

Jak powstawała moja książka. Wielki Pies - kryminał inspirowany faktami. Kulisy pisania.

  Kilka tygodni temu pojawiła się moja nowa powieść z serii astronomicznej pt. „ Wielki Pies ”. Jak wszystkie moje kryminały i ta jest oczyw...